تبلیغات
اخبار ایران و جهان MahdiNews - All World Breaking News - صفار: در جنبش سبز، نماز شب خوان هم داریم
دوشنبه 19 بهمن 1388

صفار: در جنبش سبز، نماز شب خوان هم داریم

   نوشته شده توسط: مهدی    نوع مطلب :اخبار ایران ،

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم گفت: بعد از انقلاب كبیر فرانسه تنها انقلابی كه به مفهوم واقعی صورت گرفت، انقلاب اسلامی بود.

به گزارش ایسنا، محمد حسین صفارهرندی در جمع دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این كه انقلاب اسلامی حرف جدیدی بود، تصریح كرد: انقلاب بعد از 31 سال هنوز با نشاط است و بر روی جغرافیای جهانی تاثیر می‌گذارد.

وی به دوران قبل از پیروزی انقلاب اشاره و خاطرنشان كرد: در جامعه ایرانی اسلامی بخشی از مردم بی‌تفاوت به قضیه‌های سیاسی بودند. بخشی هم كه بی‌تفاوت به جریانات سیاسی نبودند، به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شدند. بعضی از این گروه‌ها تمركز اصلی‌شان به حركات زیر زمینی بود و زیر زمینی شدن فعالیت‌ها موجب انحراف می‌شد اما این مطلق نبود. سرانجام فاصله داشتن با جامعه، انسان را دچار توهم می‌كند مثل چریك‌های فدائیان خلق، شاخه‌ای از جبهه ملی، سازمان مجاهدین خلق، عده‌‎ای دیگری هم برای این كه از این آسیب‌ها در امان بمانند، اصلا وارد سیاست نمی‌شدند مثل انجمن حجتیه.

وی با اشاره به این كه امام(ره) اصلا عقیده‌ای به مبارزه از نوع چریك‌های فدائیان خلق و سازمان مجاهدین خلق نداشت، اظهار داشت: سال 1356 عملا دفتر این سازمان‌ها بسته و بخش عمده‌ای از اعضا به زندان افتاده و عده‌ای دیگر از كشور خارج شدند. در زندان به دلیل دور بودن، وقتی انقلاب به راه افتاد كسانی كه در زندان آن قدر با مردم فاصله داشتند نمی‌خواستند حركت مردم را به رسمیت بشناسند.

وی به بیانات امام خمینی(ره)‌ اشاره كرد و گفت: امام خمینی(ره) ‌می‌فرمایند كسی كه می‌خواهد مبارزه كند نمی‌تواند از جامعه دور باشد. یكی از آسیب‌های اول، شكل‌گیری حضور كسانی بود كه در واقع كیلومترها از مردم عقب اما در ظاهر خودشان را جلودار می‌دانستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم گفت: امام خمینی(ره) ‌اندیشه حكومت دینی و اسلامی را در سال 48 در درس خارج در نجف اشرف مطرح كرده بودند. در رهبری كمبودی نداشتیم؛ رهبری و سیستم رهبری به لحاظ نوع هدایت عمومی و رابطه با مردم خیلی خوب عمل كرده و توانسته دوره پر تنش اصلی را كه یك سال و یك ماه بیشتر نبود، بدون دردسر و به هم ریختگی به پایان برساند.

وی ادامه داد: البته تمام ماجرا همین نبود. باید یك جریانی وجود می‌داشت كه برای هدایت كلی انقلاب برنامه‌سازی كند و ما در این بخش مشكل داشتیم. بخش قابل توجهی از مشكلات و آسیب‌هایی كه ما داشتیم عدم وجود تكنسین‌های انقلابی بود كه هم بهره‌ای از معارف رهبری برده باشند و هم وظیفه خود را در محیط اجرایی بدانند.

وی تاكید كرد: ما سابقه خوبی از تحزب در كشور نداشته‌ایم. سابقه خیانت حزب توده، احزاب راست و چپ كه همه اهدافشان خلاصه می‌شد در دستیابی از هر طریقی به قدرت و به مردم بی‌اعتنایی كردن و به همین دلایل مردم ما سابقه خوبی از حزب ندارند.

صفارهرندی با بیان این كه بازرگان و دولت او تراز انقلاب نبودند، گفت: دولت بازرگان به دلیل عدم تناسب با خواسته‌های ملت انقلاب كرده كمتر از یك سال دوام نیاورد و بعد از آن شورای انقلاب مدیریت كشور را به دست گرفت.

وی با اشاره به این كه بنی‌صدر مشروعیت خود را از مجاورت با امام خمینی(ره) به دست آورد و رییس‌جمهور شد، گفت: بنی‌صدر خیلی زود تضادهایش با مردم و انقلاب روشن و آنجا مرگ سریعش اتفاق افتاد. یكی دیگر از آسیب‌هایی كه از همان اول متوجه ما بود، نداشتن سازمان متناسب با انقلاب بود.

وی با طرح این موضوع كه قوی‌ترین و مبارك‌ترین كادرسازی‌ها در جنگ اتفاق افتاد، خاطرنشان كرد: تجربه موفق در كادرسازی ما در جبهه و بر حسب ضرورت اتفاق افتاد و ما توانستیم یك تجربه مبارك در كشورداری به دست آوریم. در جنگ تحمیلی علاوه بر تولید كادرسازی توانستیم به علم و فن‌آوری دست پیدا كنیم. دهه 60 برای ما حاوی این چنین بركاتی بود در چنین موقعیتی یك نسل از بادمجان دور قاب چین‌ها می‌گفتند اگر قرار است رشد كنیم باید از قدیمی‌ها استفاده كنیم. در حوزه اقتصادی اوایل افرادی با دید انقلابی وارد شده و برای كار كردن زمان نمی‌شناختند و یك نگاه تكلیف‌گرا داشتند. از اواسط دهه 60 به تدریج عده‌ای گفتند شما سواد ندارید و باید بروید درس بخوانید كه این افراد ترك پست كرده و برای ادامه تحصیل به خارج رفتند. درصد قابل توجهی از آرمان‌ها عوض شده بود و آسیب‌های جدی از این ناحیه به ما وارد شده بود. در سال آخر دولت مهندس موسوی نزدیك به 50 درصد بودجه كشور از بانك مركزی استقراض شد بود؛ در واقع مملكت را دولت اداره نمی‌كرد بلكه امام و مردم اداره می‌كردند.

وی ادامه داد: بعد از جنگ باید كشور بازسازی می‌شد اما این بازسازی نباید به هر قیمت و قربانی كردن همه كادرهایمان می‌بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم با اشاره به این كه وقتی فرزندهای مردم در جبهه به شهادت می‌رسیدند، عده‌ای برای ادامه تحصیل به خارج از كشور ‌ رفته و وقتی در دهه 70 بازگشتند، طلبكار بودند كه البته این مطلق نیست، خاطرنشان كرد: این افراد تحصیل كرده موقعی از خارج بازگشتند گفتند شما چه گلی به سر مردم زدید، حالا بایستید كنار، ما می‌خواهیم كار بكنیم.

وی به بخش فرهنگی آن زمان اشاره و خاطرنشان كرد: در بخش فرهنگی روزنامه تراز همشهری بود كه دیدگاه فرهنگی دعوت از خارجه‌نشین كه بعضی از همان ضدانقلاب‌ها هم بودند مطرح شد؛ یكی از افراد شاپور بختیار بود كه به دعوت مهاجرانی به ایران آمد.

وی درباره تغییرخواهی ملت ایران خاطرنشان كرد: در تغییرخواهی ملت ایران بخت با آقای خاتمی یار بود و توانست در این بستر تغییرخواهی جلوه كند. علت اصلی عدم پیروزی آقای ناطق نوری مصاحبه وی كه گفته بود من می‌خواهم مسیر آقای هاشمی را دنبال بكنم؛ البته آنجا فقط خاتمی نبود بلكه جمع او اطراف و احزابی مانند مشاركت بودند كه شب انتخابات به وجود آمدند.

صفارهرندی به جنبش سبز اشاره كرد و گفت: ما در جنبش سبز از وفادارترین افراد به جمهوری اسلامی تا كسانی كه با جمهوری اسلامی خداحافظی كرده‌اند، داریم. ما در یك طرف جنبش سبز بهایی ضد اسلام، ‌سلطنت‌طلب، منافق، هم‌جنس‌باز و رقاصه‌های فراری و در طرف دیگر جنبش سبز نماز شب خوان و وفادار به امام خمینی(ره) نیز داریم و این 14-13 میلیون به همین دلیل حساب خود را جدا كردند. آن‌ها می‌گفتند احمدی‌نژاد را قبول نداریم و این را هم نمی‌توانیم بپذیریم كه هم‌تراز سلطنت‌طلب و غیره قرار گیریم.

وی با بیان این كه ایراد و آسیب مركزی از مدیریت اصلاحات بود، خاطرنشان كرد: جبهه اصلاحات جبهه بی سری بود. به آقای خاتمی می‌گفتند شما راس اصلاحات نیستید بلكه رییس دولت اصلاحات هستید.

وی با بیان این كه شاهد عقیم ماندن آرزوهای مردم با انتخابات خاتمی بودیم، ابراز عقیده كرد: آقای خاتمی را توهم برداشته بود كه رای به او رای به جمهوری اسلامی قبل نیست بلكه رای به جمهوری اسلامی جدیدی بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم گفت: شریف‌ترین جریانات سیاسی آن‌هایی هستند كه رسما می‌گویند ما ماركسیست و غیره هستیم و درست برعكس آن‌ها كسانی هستند كه ماركسیست هستند و جلوه اسلامی گرفتنه و تابلوی انجمن اسلامی را بلند می‌كنند.

وی با اشاره به این كه مشروعیت موسوی از آن نظام است، تاكید كرد: از سیادت ایشان فراوان و از خانواده‌های شهدا، چهره‌های روحانی و شخصیت‌های برجسته زیاد استفاده كردند و با این كار می‌خواهند بگویند مشروعیت مال نظام است اما شعاری كه در این جریان شكل گرفت جمهوری ایرانی بود و این دروغ خطرناكی است.

وی به دوران احمدی‌نژاد اشاره و خاطرنشان كرد: از خیلی جهات یك دوره اعتلا و شكوفایی بود. آن گمشده‌ای كه مردم در بخش‌های ضعیف جامعه دنبال می‌كردند، توانستند حلاوت خدمت را به مردم بچشانند. معلوم شد پروژه‌هایی را كه به 20 سال ساخت آن طول كشیده بود، می‌توان 2 ساله تكمیل كرد، اما در آسیب‌شناسی این مقطع باید گفت چرا باید همین رییس‌‎جمهور معروف شود به این كه با دانشگاهیان رفیق نبوده و نگاه كارشناسانه را رد می‌كند كه البته بخشی از آن‌ها دروغ است.

صفارهرندی به جریان مرحوم كردان اشاره و خاطرنشان كرد: در جریان كردان اشتباه شد اما می‌شد خسارت را قبول كرد. صحبت آقای احمدی‌نژاد این بود كه "نمی‌خواهم كسی مظلوم بشود" ولی در آن جا یك ملت مظلوم واقع شد. در جامعه روستایی و شهرهای كوچك حلاوت شیرین خدمت‌رسانی به مردم چشانده شده است و در تهران و كلان‌شهرها شهرداری‌ها آن قدر كار می‌كنند كه كار دولت به چشم نمی‌آید.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی به مهمترین آسیبی كه در این دوره علی‌رغم آن همه خدمت به مردم صورت گرفت اشاره و خاطرنشان كرد: فاصله گرفتن با قشری از نخبگان كه دست در دست رییس‌جمهور داشتند، نه آن نخبگان مریض اما رییس‌جمهور سزاوار این نبود كه این جریانات در مقابل وی بایستند.

وی با اشاره به اینكه در این دوره خیلی از مشكلات اساسی سامان داده شد، تاكید كرد: مودب‌ترین دولت به آداب اسلامی دولت آقای احمدی‌نژاد است.

به گزارش ایسنا در ابتدای این جلسه مجری برنامه گفت: از آقایان محتشمی‌پور، مجید انصاری، تابش، مرعشی، عماد افروغ، امیدوار رضایی، خباز، كواكبیان و فلاحت‌پیشه برای مناظره دعوت به عمل آمد كه دوستان قبول نكردند.


برچسب ها: جنبش سبز ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر