تبلیغات
اخبار ایران و جهان MahdiNews - All World Breaking News - خروج قطعی 106 شركت دولتی از تهران
سه شنبه 29 تیر 1389

خروج قطعی 106 شركت دولتی از تهران

   نوشته شده توسط: مهدی    نوع مطلب :اخبار عمومی ،اخبار ایران ،

فارس: معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور گفت: از ابتدای انتقال شركت‌های دولتی از تهران تاكنون 106 شركت به طور قطعی از تهران خارج شده و 57 شركت تا پایان مرداد ماه خارج خواهند شد.

لطف‌الله فروزنده دهكردی امروز در جمع خبرنگاران اعلام كرد: تاكنون 106 شركت دولتی از تهران خارج شده و تا پایان مرداد ماه قرار است این تعداد به 163 شركت برسد.

معاون رئیس جمهور افزود: اسامی این شركت‌ها نیز در اختیار خبرنگاران قرار داده می‌شود تا پیگیری كنند و اگر موردی خارج نشده بود گزارش نمایند.

فروزنده تصریح كرد: 10 موضوع تحول در نظام اداری به عنوان پاشنه آشیل یك نظام انجام شده است كه در راستای 3 سند مهم برای تحول در كشور شامل سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، قانون مدیریت خدمات كشوری و قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 اجرا می‌شود.

وی افزود: قانون مدیریت خدمات كشوری حاصل 15 سال كار نظام بود كه بیش از 8 سال در دولت مطالعه و 5 سال در مجلس بررسی شد.

فروزنده تصریح كرد: 10 بند تحول نظام اداری شامل توسعه دولت الكترونیك، عدالت استخدامی، ساماندهی نیروی انسانی از نظر كمی و كیفی، تمركز‌زدایی و تفویض اختیار، استقرار نظام جامع مدیریت، سلامت نظام اداری، اصلاح ساختارها و فرآیندها ، توانمندسازی نیروها از نظر فرهنگی و تخصصی، تقویت مدیریت بر مبنای خودكنترلی و خود ارزیابی، خدمات رسانی و تكریم مردم بوده است كه در راستای تحول نظام اداری انجام شده است.

وی افزود: برای اجرای خدمات دولت الكترونیك پرتال مردم راه اندازی شد كه در آن 4 هزار و 100 خدمت توسط 860 دستگاه ملی و استانی به مردم ارائه می‌شود.

فروزنده در ادامه افزود: البته این 4 هزار و 100 خدمت با توجه به اینكه از استان‌های مختلف و دستگاه‌های استانی ارائه می‌شود تكراری بوده و تعداد آن با ادغام كاهش خواهد یافت.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور تصریح كرد: همچنین پیشخوان‌های دولت الكترونیك كه كارگروه حمل و نقل پیشتاز آن است و در حال حاضر 18 هزار پیشخوان در 10 هزار روستا و 8 هزار شهرستان راه‌اندازی شده و طبق برنامه در 28 هزار روستا امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

فروزنده تأكید كرد: دفاتر پیشخوان الكترونیك توسط بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود و یكی از موارد مهم هدفمندی یارانه‌ها در بخش حمل و نقل برای كاهش تردد مردم به ادارات همین دفاتر پیشخوان الكترونیك است كه امروز نیز كارگروه آن در معاونت توسعه انسانی برگزار می‌شود.

وی تأكید كرد: محور سوم دولت الكترونیك دوركاری است كه همه دستگاه‌ها موظفند خدمات خود را بر اساس دوركاری مشخص كرده و كارمندان دوركار علاوه بر گرفتن حقوق و مزایای رفاهی مانند سایر كارمندان به میزان 5 درصد حداقل حقوق كارمندان در ماه به صورت هزینه برای گرمایش و سرمایش و خدمات الكترونیك از منزل دریافت می‌كنند كه در واقع منزل كارمند شعبه‌ای از محل كار او خواهد بود.

فروزنده افزود: در طرح دوركاری زمان مهم نیست بلكه انجام كار و میزان كار مهم تلقی می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور در مورد تحقق عدالت استخدامی گفت: بر اساس قانون هر استخدام بر اساس ماده 44 قانون مدیریت خدمات كشوری باید از طریق آزمون و آگهی استخدام انجام شود و همه 40 هزار نفر كه در وزارت آموزش و پروش استخدام می‌شوند سهم هر استان مشخص شده و باید از طریق آگهی استخدام و آزمون جذب شوند و افراد اعلام شده حداقل60 درصد نمره عمومی را كسب كنند و هر كس نسبت به نحوه استخدام اعتراض دارد به سایت مردم مراجعه و آن را اعلام كند.

فروزنده در مورد انتقال كارمندان و شركت‌ها از تهران گفت: تعداد كارمندان داوطلب تاكنون 15 هزار نفر ثبت نام كردند كه 9 هزار نفر در ستاد وزارتخانه‌ها و 6 هزار نفر در سایر ادارات و شهرستان‌های استان تهران ثبت نام كرده‌اند.

معاون توسعه منابع انسانی رئیس‌جمهور تصریح كرد: در این دوره از انتقال كارمندان هماهنگی انجام شده كه اولا حقوق كارمند متقاضی انتقال اضافه می‌شود ثانیا یك طبقه شغلی دریافت می‌كند و ثالثا حواله دریافت مسكن مهر به او پرداخت می‌شود.

وی افزود: انتقال كارمندان به شهرها باعث می‌شود فرزندان آنها در شهرهای معمولی با 70 درصد و در شهرهای كلان با 80 درصد آخرین نمره در دانشگاه‌ها قبول خواهند شد و تا پایان مرداد ماه پیگیری انتقال افراد ثبت نام شده انجام خواهد شد.

وی افزود: تا آخر مرداد ماه باید این 15 هزار كارمند متقاضی از تهران منتقل شوند و لیست افراد منتقل شده نیز در اختیار افراد گذاشته می‌شود تا امتیازهای دریافتی اعلام شود كه خود نوعی تبلیغ خواهد بود.

معاون توسعه منابع انسانی رئیس‌جمهور در مورد انتقال شركت‌ها گفت: تاكنون 106 شركت دولتی به صورت قطعی از تهران منتقل شده البته برخی از شركت‌های دولتی در قالب اصل 44 خصوصی شده‌اند و انتقال آن‌ها به تصمیم‌گیران غیر دولتی مربوط خواهد بود.

فروزنده گفت: در وزارت صنایع 54 شركت بود كه 5 شركت جنبه ملی دارد و بقیه باید منتقل شود.

وی افزود: در وزارت دفاع از 16 شركت غیر از 4 شركت مادرتخصصی بقیه شركت‌ها و كارخانه‌ها باید منتقل شود. همچنین در وزارت نفت از 40 شركت به‏جز 5 شركت بقیه از تهران منتقل خواهد شد و در وزارت نیرو از 11 شركت فقط 4 شركت باقی و 7 شركت منتقل شده است.

وی افزود: تاكنون 106 شركت به صورت قطعی از تهران منتقل شده‌اند و تا پایان مرداد ماه باید 144 شركت منتقل شوند.

فروزنده افزود: وقتی شركت‌ها منتقل می‌شوند مأموریت‌ آنها نیز منتقل و كارمندان نیز به تبع منتقل می‌شود و آنهایی كه مشكل دارند یا از طریق بازخرید و یا بازنشستگی و یا انتقال به دستگاه دیگر باید مشكل خود را حل كنند وگرنه باید همراه شركت منتقل شوند.

وی افزود: معاونت گردشگری و صنایع دستی رتبه نخست در انتقال شركت‌ها از تهران را كسب كرده كه دو معاونت آن و مؤسسه پژوهشی منتقل شده و یك بخش به قزوین ، شیراز و اصفهان منتقل شده است و این می‌تواند الگوی سایر دستگاه‌ها قرار گیرد.

وی در مورد انتقال به تبع همسر گفت: این مشكل باید توسط دستگاه حل شود و در تیر، مرداد و شهریور بهترین زمان انتقال به شمار می‌رود.

وی گفت: شركت‌های پتروشیمی رازی، بیستون، بندرامام، خراسان، تبریز، بوعلی‌سینا، فجر، پارس، مبین، برزویه منتقل شده‌اند.

همچنین شركت‌های سهامی نفت مناطق مركزی ایران، نفت خزر از تهران منتقل شده‌اند و تعداد كل شركت‌های انتقال یافته به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار داده می‌شود.

معاون توسعه منابع انسانی رئیس‌جمهور در مورد شرایط انتقال شركت‌های خصوصی متقاضی انتقال از تهران گفت: در این زمینه قرار شد توسط وزیر صنایع و بازرگانی بسته‌ای تهیه شود كه چگونه می‌توان برای انتقال شركت‌های خصوصی از تهران خدماتی فراهم كرد.

وی در مورد ساختمان‌های شركت‌های انتقال شده گفت: لیست این ساختمان‌ها در اختیار معاون اول رئیس‌جمهور قرار داده می‌شود كه یا تصمیم به فروش و یا در اختیار دادن سایر دستگاه‌ها می‌دهد گرفته می‏شود.

فروزنده در مورد اولویت به كارگیری حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران نهضت در آموزش و پرورش و برگزاری آزمون استخدامی 40 هزار نفری گفت: قانون می‌گوید باید بر اساس آزمون 40 هزار نفر استخدام شوند اما 2 اولویت داشت كه شامل حق‌التدریسان و آموزشیاران بود و در رشته‌های مشاوره با اولویت جذب افراد اگر از حق‌التدریس نبود از طریق آزمون جذب خواهند شد.

وی در مورد اجرای بند 29 ضوابط اجرایی بودجه گفت: دستگاه‌های دولتی ملزم شده‌اند با افراد قرارداد مستقیم منعقد كنند و در مورد كارهای حجمی مانند طبخ غذا، نگهداری تأسیسات و ایاب و ذهاب از طریق‌ شركت‌های پیمانكاری این خدمات ارائه شود.

فروزنده در مورد اجحاف برخی از شركت‌ها به نیروهای شركتی گفت: بساط این كار جمع شده است و نیرو از طریق واسطه جذب نمی‌شود بلكه نیروهای كارشناسی و غیر حجمی باید با قرارداد دستگاه‌ها جذب شود و در ضوابط اجرایی قانون بودجه برای نیروهای شركتی دو گونه حساب باز می‌شود كه پول كارمند طبق لیست به حساب افراد واگذار می‌شود و حق مدیریت شركت 1 تا 5 درصد حقوق واریز می‌شود.

فروزنده زمانی كه خبرنگار روزنامه همشهری در مورد انتقال كارمندان پرسید گفت: شما كه نماینده شهرداری تهران هستید بپرسید چرا شهرداری در مورد انتقال هزار و 100 نفر از كارمندان كه تقاضای انتقال دارند عمل نمی‌كند و تسهیلات برای آنها در نظر نمی‌گیرد.

وی درمورد انتقال بازنشستگان گفت: مصوبه انتقال بازنشستگان و پرداخت وام به آنها و نیز استفاده فرزندان آنها از مزایای انتقال دانشگاهی انجام می‌شود.

وی در مورد افزایش اختیار استانداران قبل از انتقال افراد به استان‌ها گفت: طبق ابلاغیه رئیس‌جمهور در 23 خرداد سال جاری بحث تمركز‌زدایی و افزایش اختیارات استانداران برای ساماندهی نیروها و ادارات بر اساس اصل 126 قانون اساسی ابلاغ شد كه طی 2 سال این اختیارات به طور كامل به استانداران واگذار شود.

وی افزود: در لایحه برنامه پنجم نیز اختیار استانداران افزایش پیدا می‌كند و اگر مجلس اجازه دهد تشكیلات كلان دولت ظرف دو سال بازنگری اساسی خواهد شد.

فروزنده در مورد قانون مدیریت خدمات كشوری گفت: به جز ماده 117 و دستگاه‌های مشمول مانند نهادهای عمومی، وزارت اطلاعات، امور خارجه، اعضای هیئت علمی و شورای نگهبان بقیه دستگاه‌ها و شركت‌ها مشمول قانون مدیریت خدمات كشوری می‌شوند و سال گذشته در مورد همه دستگاه‌ها 15 درصد افزایش حقوق اعمال شد، سال 89 نیز 15 درصد خدمات مدیریت كشور به صورت علی‌الحساب اجرا می‌شود.

وی در مورد افزایش 2 درصدی خدمات بیمه‌ای كارمندان علاوه بر 6 درصد افزایش حقوق سال جاری گفت: آیین‌نامه‌ آن به اتفاق معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور برای 2 درصد خدمات درمانی نیروها نوشته شده و به زودی تصویب و ابلاغ خواهد شد.


برچسب ها: خروج قطعی ، شركت دولتی ، انتقال ، لطف‌الله فروزنده ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر